Mapa a vrstevnice jako její hlavní součást

Mapa a vrstevnice jako její hlavní součást

Pochopení vrstevnic je jednou z nejnáročnějších mapových schopností. Souvisí velmi úzce se schopností abstraktního myšlení. Ale i to se dá trénovat. My vám ukážeme několik způsobů, jak na to.

Mapa

Existuje spousta map sloužících nejrůznějším účelům. V tomto článku se budeme zabývat topografickou mapou, kam spadají mapy velkých měřítek a tedy i mapy pro orientační běh. Na topografických mapách jsou zaznamenány prvky jako výškopis, polohopis, popis. A právě výškopis je pro nás dnešním stěžejním tématem.

Příklady a možné využití vrstevnic na mapách budeme popisovat především ve vztahu k orientačnímu běhu, ale stejně tak můžete popsané principy využít třeba na výletě po lese nebo po horách podle turistické mapy. Ty mají sice měřítko o něco méně podrobné a interval vrstevnic větší, přesto je orientace podle vrstevnic i na nich velmi důležitá.

Mapa pro orientační běh je velmi podrobná a přesná. Na mapovém portálu Českého svazu orientačních sportů si můžete vyhledat existující mapy staršího i novějšího data. Mapa ČR je zde velmi hustě pokrytá zmapovanými prostory.


Výškopis


Výškopis uvádí absolutní výšky topografických ploch terénu. Vrstevnice na mapě slouží ke znázornění třetího rozměru terénního reliéfu, tedy jeho výšku. Co je to vrstevnice? Vrstevnice je čára, která spojuje místa na mapě se stejnou nadmořskou výškou. Její barva je obvykle hnědá. Pro potřeby orientačního běhu se používá ekvidistance vrstevnic 5 m, případně 2,5 m. Ekvidistance určuje výškový rozdíl mezi dvěma vrstevnicemi, tedy jejich interval.

Příklad: Máte mapu s ekvidistancí 10 m. Pokud jdete z údolí na kopec, který vykresluje 20 vrstevnic, pak zdoláte 200 výškových metrů.

Na některých mapách se setkáte s vyznačenou nadmořskou výškou (vrstevnicové kóty, vrcholové kóty), podle které lze dobře poznat, kam je to nahoru a kam dolů.

 

 


Vrstevnice rozlišujeme:

 • základní,
 • hlavní - každá pátá vrstevnice na mapě pro orientační běh je znázorněna tučně,
 • pomocné - jsou znázorněny přerušovanou čarou a používají se v situacích, kdy je potřeba vykreslit v terénu výrazný tvar, ale přitom se nehodí použití základních vrstevnic.
Pokud jsou na mapě vrstevnice blízko sebe, jedná se o prudký svah. Pokud jsou od sebe dál, jde o mírnější svah. V prudkém svahu zdoláme převýšení během kratší vzdálenosti. V mírném svahu potřebujeme ke zdolání stejného převýšení delší úsek.

 


Význam vnímání vrstevnic pro orientační běh

 1. Výběr postupu podle vertikální členitosti terénu
  • Pokud “jdu po vrstevnici”, tak nestoupám ani neklesám. Můžu ušetřit spoustu sil, pokud se vyhnu členitému postupu (nahoru a dolů). Lepší je “šetřit vrstevnice” neboli “držet výšku”, ale zároveň je potřeba brát ohled i na další parametry jako je délka postupu, hustota vegetace apod.
 2. Navigace podle vrstevnic
  • Výrazný terénní tvar je výborným navigačním bodem/linií při zdolávání postupu.
 3. Na vrstevnice se lze vždy spolehnout
  • Reliéf se s časem nemění, proto i na starších mapách můžeme vrstevnicím věřit. To neplatí pro vegetaci. Pokud není mapa aktuální, nemusí být znázorněné porosty na mapě přesné.

Čtení vrstevnic


Rozdíl mezi kopcem a závrtem


Spádnice je krátká čárka na nižší straně vrstevnice, která v nepřehledných a neurčitých místech udává směr spádu. Slouží k tomu, abychom si nespletli kopec a závrt. Používá se v ose údolí nebo v prohlubních. Na kopcích a hřbetech se nekreslí. Závrt je díra dolů, proto je spádnice nakreslená dovnitř.

 


Rozdíl mezi údolím a hřbetem


Kopec (kolečko, elipsa) je obvykle nahoře na hřbetě, voda (modrá barva) teče v údolí. Při vykreslování údolí dělá vrstevnice “šipku” směrem ke kopci, naopak hřbet dělá “šipku” směrem od kopce.Z bodu na hřbetě můžeme jít nahoru pouze jedním směrem, ostatními směry to lze jen dolů.

Z bodu v údolí existuje pouze jeden směr, kterým můžeme jít dolů, ostatními směry můžeme pouze nahoru.


Trénink v terénu


Mapa s vrstevnicemi

Vrstevnicovka je upravená mapa, ve které jsou vynechané určité značky/objekty. Chybí zde obvykle cesty a porosty. Kromě hnědé barvy (vrstevnice) mohou být na mapě zachovány skály a kameny. Na takto upravené mapě lze získat lepší cit ke vnímání vrstevnic v terénu díky tomu, že je vrstevnicím věnována větší pozornost.Udržení výšky v terénu

Hodí se při postupech, kde jsou kontroly umístěny na přibližně stejné vrstevnici. Na postupu nesmím klesat, ani stoupat. Pro udržení traverzu (stejné výšky při postupu) je potřeba cit, který si lze vybudovat.

 

 


Trénink doma / v tělocvičně

 

Svazová metodická pomůcka

Metodická pomůcka VRSTEVNICE slouží k osahání a vysvětlení problematiky vrstevnic.
Sada obsahuje vrstvy pro vytvoření pěti kopců pěti různých barev, pracovní list (úkoly) a kontrolní listy.Modelování kopců

Pro osahání a lepší pochopení vrstevnic lze použít modelínu. Tvoříme různé kopce a vysvětlujeme si na nich problematiku vrstevnic.

 

Brambora

Krájení brambory a obkreslování obvodu na papír.
Brambora jako hora - vrstevnice nakreslené na bramboře (v místě řezu).


3D mapa

Postup při tvorbě mapy:

 1. Vhodný výběr mapy. Mapa by neměla být příliš složitá - stříhání a lepení by dalo hodně práce. Na mapě by měly být zajímavé terénní tvary (kopec, hřbet, údolí, sedlo atd.).
 2. Použijeme tolik výtisků (mohou posloužit zbylé mapy ze závodů), kolik vrstev budeme potřebovat. Jedna vrstva = jedna vrstevnice.
 3. Připravíme si tvrdý papír pro zvýšení jednotlivých vrstev. Hodí se např. poslední stránka starého kalendáře apod.
 4. Vystřihujeme jednotlivé vrstvy (podél vrstevnic).
 5. Jednotlivé vrstvy obkreslíme na tvrdý papír a ten poté také vystřihneme.
 6. Kompletujeme tvrdý papír s odpovídající vrstvou mapy a lepíme k sobě.
 7. Poté lepíme již kompletní vrstvy na sebe a postupně nám vzniká 3D mapa.

 

3D mapu lze použít podobně jako předchozí pomůcky.
Slouží především ke zlepšení vnímání plasticity terénu a pochopení zákresu vrstevnic (vrstevnice, které jsou blíže k sobě, znamenají prudší kopec, údolí je “šipka” ke kopci, hřbet “šipka” od kopce)

 

Zjednodušení členitého terénu

 • obtažení tučných vrstevnic na velmi členité mapě
 • ještě navíc můžete vybarvit prostory mezi hlavními vrstevnicemi rozdílnými barvami (barevným spektrem).

 


Procvičování vnímání vrstevnic

Velice hezky zpracované procvičování najdete na stránkách www.umimefakta.cz.
Jsou zde různé výřezy map, ve kterých jsou zakresleny pouze vrstevnice, potoky, vrstevnicové kóty a několik bodů. Ke každému výřezu se vztahuje několik otázek s odpověďmi. U správně zvolené odpovědi se poté ještě navíc objeví vysvětlení, proč je odpověď správně.

Ukázka jednoho příkladu:

 


Shrnutí

 1. Vrstevnice jsou jednou z nejdůležitějších součástí mapy.
 2. Pro lepší pochopení vrstevnic můžeme použít různé pomůcky.
 3. Cit pro vnímání vrstevnic lze nejlépe získat pohybem v terénu se zaměřením právě na terénní tvary.

Dotazy týkají se tématu vrstevnic, ale také obecně orientačního běhu vám rádi zodpovíme na prodejně, nebo nás kontaktujte prostřednictvím emailu či telefonu.


Zkus orienťák!

Pokud tě článek zaujal a rád(a) bys orienťák zkusil(a), pak navštiv stránku www.zacitorientak.cz. Jedná se o jednoduchého průvodce, díky kterému můžeš začít s orienťákem přímo ve tvém městě. Najdeš zde výukové mapy, areály pevných kontrol a možnosti nejbližších závodů.


Orientační běh je sport pro celou rodinu bez rozdílu věku a zkušeností. Tělocvičnou tohoto sportu je les. Jde o zdravý sport, ve kterém jsou důležité nejen rychlé nohy, ale také bystrá mysl. Během orienťáku zažiješ hodně dobrodružství a poznáš spoustu hezkých míst.


Do lesa bys měl(a) vyrazit ve sportovním oblečení. Co dalšího by se ti mohlo hodit? Doporučujeme ochranu spodní části nohou - podkolenky, běžeckou obuv do terénu, buzolu, popisovník a čip (ten se dá u pořadatelů zapůjčit).

 

Rady jak správně používat buzolu najdeš v předchozím článku Práce s buzolu.

 

Datum vydání: 25. června 2021

Související sekce na e-shopu

Doporučené produkty

Čipy SportidentBuzolyPodkolienkyPopisovníkyOblečenieTopánkyPomôcky pre OB
Pha 9
VJ SPORT IROCK 4 bez hřebů

VJ SPORT IROCK 4 bez hřebů

skladom
5.5, 6, 6.5, 7, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 11, 11.5, 12, 13
140,00 €
164,70 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
VJ SPORT IROCK 3 bez hřebů

VJ SPORT IROCK 3 bez hřebů

skladom
5.5, 6
133,20 €
156,70 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
VJ SPORT BOLD X s hřeby

VJ SPORT BOLD X s hřeby

skladom
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 13
153,70 €
180,80 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
VJ SPORT INTEGRATOR High 6 s hreby

VJ SPORT INTEGRATOR High 6 s hreby

skladom
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11.5, 12, 13
174,20 €
204,90 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
VJ SPORT INTEGRATOR StarStud 19 s hreby

VJ SPORT INTEGRATOR StarStud 19 s hreby

skladom
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 13
153,70 €
180,80 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
BARKU LUNA STD CARBON

BARKU LUNA STD CARBON

skladom
(5), (5.5), (6), 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, (10.5), (11)
160,30 €
188,50 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
BARKU MIRA STD

BARKU MIRA STD

skladom
(5), 5.5, 6, 6.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, (11), (11.5)
144,30 €
172,40 € ⓘ
Vybrať
Pha 9
BARKU RAVEN STD

BARKU RAVEN STD

skladom
(8), 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, (11), (11.5), (12)
144,30 €
172,40 € ⓘ
Vybrať

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně

Prodejna Praha

více

Zvýhodnění pro registrované zákazníky

více