Jak vybrat běžecké boty do různých terénů

Jak vybrat běžecké boty do různých terénů

Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve kterých botách podávají ty nejlepší výkony? Čtěte a inspirujte se!

Proč je důležité běhat v dobrých botech do terénu? Pro vám nestačí univerzální běžecké boty? Každý terén vyžaduje speciální obutí. Správný vzorek vám umožní nejrychlejší možný běh v daných podmínkách. Některé boty jsou odolnější a můžete si je vzít do drsnějších terénů, méně odolné boty si můžete schovávat do lehčích terénu, kde oceníte především lehkost a rychlost. Mít více párů obuvi je výhodné i v tom, že vám déle vydrží, pomaleji se opotřebí.

Jak mohou dopadnout boty po týdnu používání v nevhodném terénu?



Parametry, podle kterých vybíráme obuv

Terén

  • tvrdý povrch (asfalt či zpevněné cesty) - volíme silniční boty s dobrým odpružením
  • pešiny - vhodné jsou trailové běžecké boty
  • čistý terén (offroad) - potřebujeme boty s dobrým vzorkem, případně speciální boty s hřeby


Šířka kopyta

Boty vás nesmí tlačit na délku, ale ani na šířku.
Pokud máte úzkou nohu, nevybírejte si boty vyrobené na širokém kopytě. Noha vám v nich bude klouzat do strany a nebude stabilní.
Pokud máte širokou nohu, pak určitě nebude vhodné kupovat si boty s úzkým střihem. Příliš sevřená noha v obuvi bude tlačit a špatně se prokrvovat.


Typ podrážky (podešev)

Hlavní, čeho si na podrážce všimnete, je vzorek. Silniční boty mají vzorek minimální, naopak boty do terénu mají v podrážce tzv. špunty, které usnadňují běh v terénu.
Kromě vzorku je důležitý také materiál. Některé materiály jsou měkčí, lehčí, ale rychle se ničí. Odolnější materiály bývají obvykle tvrdé a těžší.


Mezipodešev

Mezipodešev je část boty mezi podrážkou a stélkou (vložkou). Bývá různě tvarovaná. Některé části bývají odlehčené pro lepší propriocepci (“polohocit” je důležitý pro koordinaci pohybů, 70% informací získáváme prostřednictvím chodidel), jiné části mohou být vyztužené z důvodu ochrany plantární fascie (vazivová tkáň, která poskytuje podporu podélné nožní klenbě a tlumí nárazy při běhu). Mezipodešev mívá u různých typů bot různé úrovně tlumení. Boty určené na tvrdý povrch mají vyšší tlumení. Boty do terénu mají nízké tlumení.


Drop

Jedná se o rozdíl výšky mezi přední a zadní částí boty. Nízký drop (0-4 mm) nutí běhat přes špičku (hodí se pouze pro sprinty). Vysoké dropy (10-12 mm) naopak nutí běhat přes patu. Doporučený je tedy střední drop (5-9 mm), díky kterému docílíte snadněji ideálního běžeckého stylu s došlapem na celou plochu chodidla.


Odolnost svršku obuvi

Jak dlouho vám bota vydrží je také důležitý parametr. Kdo by si chtěl kupovat boty každý měsíc? Použité materiály na svršek obuvi se u různých výrobců liší. Obecně však platí, že čím odolnější materiál je použit, tím méně pohodlná bota je. Lehké a pohodlné svršky se ale především v terénu velice rychle opotřebují.


Membrána

Membrána u běžeckých bot není příliš žádaná. Voděodolnost boty bývá většinou na úkor její prodyšnosti. Pokud však někdo hledá nepromokavou běžeckou obuv, určitě ji v nabídce také najde.


Běžecké boty do terénu

Není terén jako terén. Před výběrem bot si ujasněte, kde v nich chcete běhat. Pokud budete využívat pěšinky a lehké terény, nepotřebujete extra odolné běžecké boty. Pokud budete běhat v zarostlém lese s těžkou podložkou, pak se vyplatí zvolit boty s odolným svrškem. V kopcovitém terénu určitě využijete speciální boty do terénu s hřeby.

Specialitou jsou kotníčkové hřebovky, např. Intergrator High 5. Kotníčkový typ bot je určený pro ty závodníky, kteří vyžadují maximální zpevnění kotníku v terénu. Slouží k ochraně proti podvrtnutí kotníku, stabilizuje nohu v prudkých svazích a na kamenité podložce.

Na eshopu a prodejně Sporticus najdete velký výběr bot určených speciálně do terénu, které jsou vhodné zejména pro orientační běh a překážkové běhy typu Spartan race, Gladiátor race apod. Základními kategorie pro výběr jsou terénní běžecké boty bez hřebů a terénní běžecké boty s hřeby.

Boty pro orientační běh jsou spíše užšího střihu, aby noha v terénu v botě dobře držela.

  • Značka Inov-8 nabízí boty vhodné pro orientační běh v rozmezí 1-3 (1=nejužší, 5=nejširší).
  • Značka Nvii šířku boty nerozlišuje. Svršek boty je vyroben z příjemného materiálu, který se do značné míry dokáže noze přizpůsobit.
  • Závodní model bot Bold X značky VJ sport je úzký, přesto ve špičce zůstává dost místa pro prsty. Tréninkové modely Irock 3 a Integrator jsou o něco pohodlnější, přesto stále velice odolné.


Nejlepší běžecké boty do terénu očima našich reprezentantů


Orientační běžci mají obvykle vyzkoušenou celou řadu značek a modelů. Zvláště pak reprezentanti běhají v těch nejlepších botech. Oslovili jsem několik z nich, kteří jsou součástí týmu v letošní sezóně 2020/21 (Vendula Horčičková, Jana Knapová, Denisa Kosová, Adéla Indráková, Tomáš Křivda, Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Martin Roudný, Daniel Vandas, Vojtěch Sýkora, Tomáš Kubelka, Pavel Kubát). Velice jim děkujeme za jejich zkušenosti a názory, které vám prostřednictvím tohoto článku poskytujeme. .


Běžecké boty - recenze


VJ Sport Bold X
VJ Sport Bold 9


VJ Sport Bold je špičková závodní bota, která je mezi reprezentanty v orientačním běhu velmi oblíbená.

Hodí se na vše, nejlépe padnou, jsou to úzké pevné závodní boty, prostě tretry do lesa. (Daniel Vandas)

VJ Bold jsou nejuniverzálnější, poměrně odolné a velmi dobře mi sedí. (Denisa Kosová)

Vždycky jsem měl nejradši VJ Bold, nejvíc mi sedly a vzorkem mi přišly bezkonkurenční. (Vojtěch Sýkora)

Velmi dobře rozmístěné hřeby. Ideální vyváženost váha vs. životnost vs. ochrana nohy pro závodní botu na lesní OB. (Tomáš Kubelka)

Můžu se spolehnout, že mě vždy podrží na kotníku. Poslední verze mi přijde, že už je vyřešen problém s výdrží, takže třeba dvě sezóny s nima v pohodě odběhám. (Tomáš Křivda)

Nejčastěji závodím v botách VJ Bold 9, které mi pěkně padnou a mají dobrý grip. Používám je do všech terénů. (Martin Roudný)

Mám ráda VJ Bold, protože jsou docela pevné, mají hřeby a nikde mě netlačí. (Adéla Indráková)

Za mě top volba pro orienťák. Jsou vysoce odolné, hřeby a podrážka podrží v jakkoliv náročném terénu, stejně tak svršek se mi nikdy nepotrhal! A to je známka kvality, to se neděje často. Protože je bota odolná, je celkově tužší a tvrdší. I když nový model bude v tomto asi lepší. Proto se ale nehodí na dlouhé tréninkové vytrvalosti nebo do lehčího terénu, který zvládne i pohodlnější a méně odolná bota. (Jana Knapová)

Jediné pořádné OB boty. Jsou obecně tvrdší a noha v nich lehce víc trpí, na druhou stranu mají hodně agresivní podrážku s hřeby a taky se nerozpadnou po půlsezóně. (Jonáš Hubáček)

VJ Irock 3

 

 

Velmi pevná a odolná bota využívaná především na tréninky nebo na závodech, kde je zakázáno použití hřebů.

Pokud je zákaz hřebů, beru Irocky. (Daniel Vandas)

Dřív jsem hodně běhal tréninky v Irock od VJ. To byla za mě super bota. (Tomáš Křivda)

VJ Irock používá na tréninky také Denisa Kosová.

Nvii Forest 1 black / gold / red
Nvii Forest 1 black / pink
Nvii Forest 1 blue / red / gold



Nvii Forest 1 je závodní hřebovka vyvíjená především pro orientační běh a překážkové běhy.

Připadá mi, že se hodí prakticky do všech terénů, mají hodně špuntů s hřeby a dobře drží. Vyhovuje mi, že nejsou až tak hodně úzké, jako byly Boldy, ve kterých jsem běhala dřív. (Vendula Horčičková)

Přijdou mi hezky bytelné, ale zároveň ne moc tuhé, aby to znesnadňovalo běh. Hodí se do největšího marastu a bordelu (běžně používané označení pro hůře prostupný terén, podrost apod.). Nehodí se na asfalt nebo nějakou tvrdší cestu, protože mají jeden hřeb navíc přímo uprostřed příčné klenby, který je pak dost cítit. (Pavel Kubát)

Jsou Boldům v mnohém podobné, jen jsou ve špičce trochu měkčí a mají ostřejší hřeby. Určitě se nehodí do pískovců a na vápencové škrapy, tam spíš kloužou. (Adéla Indráková)

Poslední dobou jsou mými favority boty značky Nvii. Oceňuji především jejich pohodlnost. Mívám bolestivé výrůstky na nohách (halluxy), proto mi nesedí úplně všechny typy bot. Nvii se mým nohám skvěle přizpůsobí a netlačí mě na postižených místech. (Lenka Mechlová)

Nvii Crazy light F1 orange / black /yellow



Nvii Crazy Light F1 jsou extra lehké hřebové boty pro orientační běh.

Méně odolné. Ty bych případně používala do lehčích terénů, kde není tolik šutrů a těžká podložka, jako jsou např. vranovské duny. (Vendula Horčičková)

V lehčích terénech závodím v Crazy Light F1, ale ty se hodí spíše na tvrdší podložku s málo humusem, protože nevěřím tolik svršku. Jsou spíše na kratší distance, protože mě z nich pak bolí chodidla. Podrážka totiž není tak tuhá. (Denisa Kosová)

Ty drží velmi dobře a jsou fakt lehké (mám pocit že je to docela poznat). Možná nejsou tak stabilní ve svazích a do úplného bordelu bych v nich taky kvůli chodidlům nechtěl, ale jsou příjemné. Navíc ta poslední série je trošku obrněnější zepředu, což nejspíš pomůže. (Vojtěch Sýkora)

Kdyby byl terén, kde není nějaká těžká podložka a vím že to bude leťák, tak sáhnu po Nvii Crazy Light F1. Totální lehkost. Mám v nich pocit jak v atletických tretrách, co jsou určeny do lesa. Jen tu je zatím asi stále trochu problém s výdrží materiálu. Ale jinak pecka. (Tomáš Křivda)

Nvii Crazy light XC neon red / navy



Nvii Crazy Light XC jsou oblíbené sprintové speciálky.

Parádní jsou jejich malé špunty, které jsou tak akorát na lehce klouzavý trávník a nevadí příliš na tvrdém asfaltu. Ideální bota do Terezína na MS (pozn. red.: Jakub obsadil na Mistrovství světa 9. místo), kde v nich běžela podle mě polovina startovního pole. Bohužel vydržely chabých 100 kilometrů a už se mi rozpadly. (Jakub Glonek)

Na terénější sprinty používám NVII Crazy Light XC hlavně kvůli vhodnosti podrážky. Ale jsou to poměrně slupky. (Denisa Kosová)

Nvii Crazy Light XC - ty jsou skvělé poměr váha vzorek. (Vojtěch Sýkora)

Jsou lehké, dobře obepnou nohu a mají hodně špuntů. Drží na nezpevněném povrchu a zároveň díky většímu množství špuntů jsou rychlé i na asfaltu (Tomáš Kubelka)

Jsou lehoučký a na sprintech, kde je mokro nebo hodně trávy, tak přijde vhod vzorek. (Tomáš Křivda)

Jsou lehoučké a mají dobrý grip na asfaltu i na trávě zároveň. (Pavel Kubát)

Na sprint jsou velmi ideální. V podstatě jsou stejné jako ty do lesa ale s odlehčenými materiály. Jsou hodně lehké. (Jonáš Hubáček)

S nimi jsem spokojená při všech typech sprintů, ať už je většina povrchu asfaltová nebo travnatá. Nemají vyloženě špunty, ale vzorek skvěle drží mimo zpevněné povrchy. (Lenka Mechlová)

Nvii Forest 2 black / blue
Nvii Forest 2 black / neon red



Nvii Forest 2 je odolná bezhřebová bota, která je perfektní na tréninky ve všech typech terénů.

Na sprinty v dešti na trávě používám Nvii Forest bez hřebů. Vyhovují mi hlavně špunty, které drží na trávě, to je hlavní kritérium. (Adéla Indráková)

NVII forest 2 používám na tréninky. Nemají hřeby, šetří to nohy a i když nemají hřeby, dobře drží ve většině kontinentálních podmínek. Celkem přijatelná je životnost. Skvělé jsou na trénink na zasněžených cestách. (Tomáš Kubelka)

V bezhřebovkách Nvii Forest 2 trénují také Lenka Mechlová, Denisa Kosová, Pavel Kubát a Martin Roudný.

Inov-8 X-talon G 235 orange / black



Inov-8 X-talon G 235 je o něco těžší a odolnější v porovnání s oblíbeným modelem Inov-8 X-talon 212. V nabídce je v pánské a dámské verzi (liší se dustupnými velikostmi).

Bezhřebovky používám Inov-8 X-Talon G 235, se kterými jsem hodně spokojená. Dobře sedí na úzkou nohu a grafén v podrážce fakt zvýšil její odolnost, takže dobře drží a hodně toho vydrží. (Vendula Horčičková)

Inov-8 Oroc 280 blue / purple / yellow



Jakub Glonek jako jeden z mála běhá v Inov-8 Oroc 280. Aktuálními modely jsou nyní Inov-8 Oroc 270 a Inov-8 Oroc 290 v dámských i pánských velikostech. Jakub je spokojený se všemi modely Inov-8. Jiné boty mu dělají puchýře na patách. Také u bezhřebovek dává přednost značce Inov-8. X-talon 200 mu již dvakrát vydržely přes 1000 kilometrů. V modelu X-talon 210 se cítí neuvěřitelně rychle a tvrdí, že je to fakt parádní závodní bota. V terénu bohužel ale tolik nevydrží. Na sprinty většinou obouvá model F-lite 195, což je extrémně lehká bota s decentním vzorkem a je s ní maximálně spokojen. Jako alternativu k ní měl právě X-talon 210, když byly potřeba špunty.


V jakých botách trénují naši nejlepší?


Mapové tréninky
Tréninky s mapou a terénní běhy jsou hlavní náplní přípravy reprezentantů v orientačním běhu. Proto i boty, ve kterých trénují, se od těch závodních často neliší. Hodně reprezentantů používá na závody novější páry a na tréninky ty oběhanější. Bezhřebové boty jsou ale nejčastější speciální tréninkovou obuví orientačních běžců. Lze v nich bez problému absolvovat i část tréninku po cestách. Nejdůležitější je při tréninku pohodlí. Dalším kritériem pro výběr tréninkové obuvi je poměr cena / výdrž.

Zimní běžecké boty
Velmi důležitý je trénink v zimním období. Zimní část sezóny slouží k naběhání objemu. Jde o přípravné období, ve kterém je potřeba “točit” kilometry. V zimě se můžeme setkat s různými podmínkami. Ve vašem botníku by tak neměly chybět ani boty do bláta, sněhu a na led. Alternativní přípravou pak může být běžecké lyžování, které je běhu velice blízké. Jak správně vybrat zimní běžecké boty si můžete přečíst v článku Jak vybrat boty na běžky - NNN, SNS.

Shrnutí - Jak vybrat boty na běhání?

  1. Obuv volte podle terénu, ve kterém budete běhat.
  2. Obuv vám musí padnout, abyste se v ní cítili pohodlně. Nenakupujte nové boty bez předchozího vyzkoušení či vlastní zkušenosti.
  3. Při výběru bot můžete přihlédnout k radám zkušenějších.

Přijeďte si vyzkoušet boty na prodejnu a nebo je předem objednejte přes eshop Sporticus.

 

ZAJÍMÁ MĚ KOMPLETNÍ nabídka BĚŽECKÝCH BOT na www.sporticus.cz

 

Datum vydání: 31. srpna 2021

Související sekce na e-shopu

Doporučené produkty

Boty s hřebyBoty bez hřebůBoty
Pha 9
Extra slevy pro registrované
VJ SPORT IROCK 4 bez hřebů

VJ SPORT IROCK 4 bez hřebů

skladem
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 13
3 484 Kč
4 099 Kč ⓘ
Vybrat
Pha 9
Extra slevy pro registrované
VJ SPORT IROCK+

VJ SPORT IROCK+

skladem
9, 9.5
3 824 Kč
4 499 Kč ⓘ
Vybrat
Pha 9
Extra slevy pro registrované
VJ SPORT BOLD X s hřeby

VJ SPORT BOLD X s hřeby

skladem
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 13
3 824 Kč
4 499 Kč ⓘ
Vybrat
Pha 9
Extra slevy pro registrované
VJ SPORT INTEGRATOR High 6 s hřeby

VJ SPORT INTEGRATOR High 6 s hřeby

skladem
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 13
4 334 Kč
5 099 Kč ⓘ
Vybrat
Pha 9
Extra slevy pro registrované
VJ SPORT INTEGRATOR StarStud 19 s hřeby

VJ SPORT INTEGRATOR StarStud 19 s hřeby

skladem
5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 13
3 824 Kč
4 499 Kč ⓘ
Vybrat
Pha 9
BARKU LUNA STD CARBON

BARKU LUNA STD CARBON

skladem
(5), (5.5), (6), 6.5, 7, 8, (8.5), (9), 9.5, 10, (10.5), (11)
3 990 Kč
4 690 Kč ⓘ
Vybrat
Pha 9
BARKU MIRA STD

BARKU MIRA STD

skladem
(5), 5.5, 6, 6.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, (11), (11.5)
3 590 Kč
4 290 Kč ⓘ
Vybrat

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně

Prodejna Praha

více

Zvýhodnění pro registrované zákazníky

více