Jak vybrat běžky

Jak vybrat běžky

 

Běžecké lyžování je oblíbeným zimním sportem napříč všemi věkovými skupinami. Zimní krajina je obdivuhodná a o jejím blahodárném vlivu na naši psychickou pohodu určitě není pochyb. Než se však vydáte do běžecké stopy, měli byste mít tu správnou výbavu. V tomto článku vám poradíme, podle čeho se rozhodovat při výběru běžek. Dobré rady se vždy hodí nejen začátečníkům, ale i zkušeným běžcům.

 

Jak vybrat běžecké lyže podle úrovně lyžaře?

 

Na výběr máte různé druhy běžek. Jízdu na nich si užijete pouze v případě, že si vyberete vhodný typ běžek právě pro vás. Nemá cenu se podceňovat, ale ani přeceňovat. Nejdražší běžky nemusí být pro vás ty nejvhodnější. Do jaké skupiny byste se zařadili vy? Turista – sportovní lyžař – výkonnostní lyžař či závodník?

 

Jak správně vybrat běžky pro turistiku?

 

Turisté mají jediný cíl – užít si pohyb v zimní krajině, kochat se krásami přírody, nadýchat se čerstvého horského vzduchu. Běžky pro turisty jsou zpravidla měkčí, širší, těžší a mají pomalejší skluznici.

 

 • Měkčí lyže vám zaručí jistější odraz, proto se tolik nevytrápíte, pokud netrefíte vhodnou mázu.
 • Širší lyže je stabilnější, proto se hodí i pro začátečníky.
 • Pomalejší skluznice není na škodu, protože přeci nikam nespěcháte. :-)

 

Na turistických lyžích se předpokládá, že pojedete klasickou technikou, protože měkčí lyže nejsou příliš vhodné na bruslení.

 

Klasické lyže jsou dostupné ve více variantách. Záleží na vás, jestli budete chtít „postaru“ mazat stoupací vosky, nebo raději zvolíte jednu z pohodlnějších variant:

 

Turistické běžky s hladkou skluznicí

 

O běžky s hladkou skluznicí je potřeba se pečlivě starat. Pravidelně musíte parafínovat skluznou část lyže a zároveň musíte před zahájením výletu také správně odhadnout vhodný stoupací vosk, který mažete do stoupací komory. Po každém výletu byste měli běžky řádné vyčistit smývačem.

 

Oblíbené jsou běžky SPORTEN PERUN PRO – MEN nebo WOMEN.

 

 

Turistické běžky se skinem

 

Běžky se skinem mají v odrazové komoře nalepený stoupací pás (tzv. mohér – proto také označení mohérové lyže). Pás vám zaručí jistý odraz do kopce, aniž byste mazali stoupací vosk. Je to pohodlná varianta pro všechny, které na běžkování odrazuje právě mazání do různých podmínek.

 

Mohérové pásy je potřeba pravidelně ošetřovat, stejně tak jako skluznou část lyže. Všechny potřebné produkty najdete například v sadě pro lyže s integrovanými pásy. 

 

Běžky se skinem nejsou určené výhradně turistům. Používají je také závodníci při tréninku. Skluz těchto lyží je podstatně lepší než u běžek se šupinami zmíněnými níže.

 

Pozor! Skin lyže je potřeba pečlivě vybírat dle váhových tabulek. Pro příklad uvádíme váhové tabulky lyží SPORTEN. Příliš měkké lyže vám nepojedou, naopak z příliš tvrdých budete mít problém se odrazit.

 

Oblíbený model SPORTEN PERUN PRO existuje i ve SKIN variantě – v pánské i dámské verzi.

 

 

 

Turistické běžky se šupinami

 

Běžky s protismykem (další možné označení) jsou oblíbenou variantou nejen pro děti. Stejně jako u skin lyží je dobré trefit správnou délku, aby vám lyže dobře jely. Z kopce však lyže se šupinami budou obvykle pomalejší než ostatní typy lyží. Odraz může být nejistý především za podmínek, kdy je sníh hodně ledovatý. Pak vám i lyže se šupinami mohou podkluzovat. Jediný ošetřující produkt, který potřebujete, je sprej proti namrzání.

 

 

 

Combi běžky

 

Combi běžky jsou v podstatě kratší klasické lyže. Někteří běžkaři chtějí kromě klasické techniky vyzkoušet také skate. Protože ale nechtějí investovat příliš mnoho peněz, ptají se po běžkách, které jsou vhodné na oba styly. Dalším důvodem, proč lidé kupují combi běžky, je výhoda, že pokud tzv. promažou (netrefí vhodný stoupací vosk do aktuálních podmínek a lyže jim při odrazu podkluzuje), mohou začít bruslit a nemusí se trápit. Velkou výhodou je také to, že při jednom výletě můžete kombinovat oba styly. Bruslení na „dlouhých“ klasických lyžích by však bylo velké trápení, a proto jsou combi běžky o něco kratší, aby byly při bruslení ovladatelnější.

 

Tyto univerzální lyže vám ale spíše nedoporučujeme. Tvrdost i délka těchto lyží je kompromisem mezi oběma styly. A víte, jak to s těmi kompromisy bývá. Nevýhody těchto lyží pocítíte při bruslení i klasice. Na skate je lyže měkčí, proto se více nadřete, navíc si můžete šlapat na patky lyží navzájem, a tím bude trpět i vaše technika. Při klasickém stylu pak díky lehce tvrdší lyži budete mít méně jistý odraz.

 

Jaké koupit běžky pro sportovní lyžaře?

 

Jde o aktivní skupinu běžců na lyžích, kteří mají rádi pocit, když jim lyže „odjíždí“. Zařadit se sem mohou také lyžaři, jejichž cílem je zhubnout, případně být prostě „fit“.

 

Pokud máte dobrou techniku jízdy a nehledíte na cenu běžek, pak klidně vybírejte ze závodních lyží. Pojedou vám výborně do kopce i z kopce a díky lehčí konstrukci se tolik nenadřete. Pokud je u vás dobrý pocit na prvním místě, jsou závodní lyže jasnou volbou.

 

Dalším kritériem při rozhodování je styl. Chcete běžky na klasiku nebo běžky na skate?

 

Klasičky s hladkou skluznicí

 

Klasické lyže s hladkou skluznicí jsou vhodnou variantou pro hobíky, kteří si potrpí na tradiční mazání lyží. Pokud zvolíte vhodnou mázu, pak vám bude lyže výborně stoupat do kopce a zároveň vám nebude drhnout z kopce. Aby vám lyže dobře jela a dlouho vydržela, musíte se o ní dobře starat. Po každém výletě je vhodné lyže vyčistit smývačem a také pravidelně parafínovat skluznou část.

 

Klasičky se skinem

 

Pokud si neužíváte tradiční mazání lyží a je to pro vás spíše otrava, pak zvolte variantu lyží se stoupacími pásy. V odrazové komoře jsou nalepené mohérové pásy, které nahrazují stoupací vosk. Ani skin běžky nejsou zcela bezúdržbové. Potřebujete však jen několik základních produktů, které najdete například v sadě pro lyže s integrovanými pásy.

 

Běžky na skate

 

Nejrychlejším stylem běžeckého lyžování je bruslení. Základem však je, aby trasa byla hladce urolbovaná. Aby se vám dobře bruslilo, doporučujeme vám koupit si běžky určené přímo na skate a ideálně na vaši váhu. Lyže na skate se stejně jako klasičky vyrábějí v různých tvrdostech. Zvolte si tu nejvhodnější!

 

Nedoporučujeme vám kupovat combi běžky. Dobrý pocit byste na nich neměli a do budoucna byste si stejně raději koupili buď klasičky nebo běžky na skate. Combi běžky jsou mezivariantou, která skýtá příliš mnoho kompromisů. Navíc na klasiku potřebujete kratší hole než na skate a také boty jsou velmi rozdílné. Boty na skate mají zpevněný kotník, naopak boty na klasiku jsou nižší a měkčí. Existují sice combi boty, které ale stejně jako combi lyže nejsou ideální ani pro jeden styl.

 

 

Jak vybírat závodní běžecké lyže?

 

Závodní běžky jsou zpravidla užší, tvrdší a mají rychlejší skluznici. Zároveň jsou lehčí a náchylnější ke zlomení, protože bývají vyrobené z materiálů na bázi karbonu. Pokud vám jde o co nejlepší výkon v tréninku nebo závodě, pak potřebujete mít běžky vhodné do aktuálních podmínek. Závodní běžky obvykle seženete s různou strukturou a samozřejmě tvrdostí.

 

Jádro závodní běžky 

 

Struktura skluznice

 

Struktura lyží slouží ke snížení tření mezi skluznicí a sněhem.

 

 • Nejuniverzálnější je struktura pro podmínky přibližně +5/-5°C. 
 • Při velkých mrazech, kdy je sníh jemný a prachový, funguje nejlépe nejhladší struktura.
 • Naopak na jaře, na hrubozrnném firnu, vám pojedou nejlépe lyže s hrubou strukturou.

 

V ideálním případě byste měli mít troje běžky na klasiku a troje běžky na skate. Pokud nechcete investovat tolik peněz, pak zvolte univerzální variantu kolem nuly. Případně můžete strukturu lyží řešit sami ručními strukturovači.

 

Další typy běžek

 

Zero lyže

 

Ve velmi specifických podmínkách při teplotách okolo nuly (čerstvý jemný a vlhký sníh) fungují výborně tzn. zero lyže, chcete-li mikrokontakty nebo mikra.  Ve stoupací komoře mají mikrokontaktní skluznici, na kterou nepoužíváte stoupací vosk, ale je potřeba ji zdrsnit speciálními smirkovými papíry. Tento druh skluznice je potřeba ošetřovat pouze speciálním přípravkem proti namrzání, existuje varianta s fluorem a bez fluoru. Mikrokontakty jsou ideální volbou právě v podmínkách kolem nuly, kdy jsou rychlejší než lyže namazané stoupacím voskem. Tyto lyže jsou určené pro závodníky, kteří mají výbornou techniku odrazu.

 

Běžky do terénu

 

Tzn. backcountry běžky jsou určené do volného terénu, proto jsou širší, pevnější, stabilnější a pohodlnější. Mohou mít také ocelové hrany, které pomáhají pohybu v neupraveném terénu.

 

Dětské lyže

 

Při výběru dětských lyží je potřeba dbát také určitých pravidel, které se dočtete v samostatném článku o výběru dětských lyží.

 

Související otázky

 

Kdy kupovat běžky?

 

Během zimní sezóny je výběr běžek určitě největší. Pokud si však vzpomenete i mimo zimní sezónu, že byste potřebovali nové běžky, pak určitě nečekejte na spadnutí první vločky. I v letních měsících můžete sehnat běžky vhodné právě pro vás. Na skladě vždy nějaké běžky po sezóně zůstanou a můžete je nakupovat za mnohem nižší ceny než v hlavní sezóně.

 

Zajímá mě aktuální nabídka běžek na www.sporticus.cz

 

Potřebujete pouze běžky nebo kompletní výbavu?

 

Pokud již máte koupené boty, je potřeba při nákupu běžek znát typ vázání, se kterým jsou kompatibilní.

 

Existují dva základní typy:

 

 • NNN (Rottefella) nebo také PROLINK
 • SNS PILOT

 

Přečtěte si podrobný článek Jak vybrat boty na běžky - NNN / SNS.

 

Rozdíl NNN a SNS

 

Pokud s běžeckým lyžováním začínáte, pak budete kromě běžek a vázání potřebovat také hůlky a boty. Vyplatí se investovat také do funkčního oblečení, abyste se cítili komfortně.

 

V naší nabídce najdete kromě jednotlivých položek také výhodné sety včetně montáže vázání.

 

 

 

 

Pokud si nejste jistí výběrem vázání, hůlek a bot, inspirujte se v naší poradně. Samozřejmě vám rádi poradíme osobně přímo na prodejně Sporticus.

 

Mám vybraný typ běžek, ale jak dlouhé běžky potřebuji?

 

O problematice výběru konkrétní délky se dočtete v samostatném článku Jak dlouhé běžky.

 

Shrnutí

 

Předtím, než budete kupovat běžky, ujasněte si zda:

 

 • jsou pro vás vhodnější turistické nebo závodní lyže;
 • chcete běžky na skate nebo na klasiku;
 • se budete pohybovat v terénu nebo na upravených trasách;
 • potřebujete pouze běžky (pozor na správný typ vázání), nebo kompletní výbavu.

 

Při výběru běžek vždy rozhoduje nejen vaše výška, ale především vaše váha. Pro hubenější typ postavy je potřeba měkčí lyže, pro urostlejší typy je vhodnější tvrdší lyže.

 

Doufáme, že pro vás byl článek užitečný. Pokud si ani po přečtení nejste výběrem běžek jistí, doporučujeme vám navštívit prodejnu Sporticus, nebo nás kontaktujte prostřednictvím emailu či telefonu. Vybereme běžky, které pro vás budou nejvhodnější.

 

Datum vydání: 23. října 2020

Související sekce na e-shopu

Doporučené produkty

Klasické lyžeSkin lyžeLyže na skateLyže se šupinamiJuniorské lyže
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN PERUN MgE 2023/24

SPORTEN PERUN MgE 2023/24

skladem
délka 166, délka 174, délka 182, délka 190, délka 198
2 653 Kč
3 790 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN SUPER CLASSIC 2023/24

SPORTEN SUPER CLASSIC 2023/24

skladem
délka 180MH, délka 180SM, délka 188MH, délka 188SM, délka 196MH, délka 196SM, délka 204MH, délka 204SM
3 913 Kč
5 590 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN SUPER SKATE 2023/24

SPORTEN SUPER SKATE 2023/24

skladem
délka 177, délka 185, délka 193
3 913 Kč
5 590 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN SUPER CLASSIC SKIN 2023/24

SPORTEN SUPER CLASSIC SKIN 2023/24

skladem
délka 180MH, délka 180SM, délka 188MH, délka 188SM, délka 196MH, délka 196SM, délka 204MH, délka 204SM
4 438 Kč
6 340 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN PERUN MgE W 2023/24

SPORTEN PERUN MgE W 2023/24

skladem
délka 166, délka 174, délka 182, délka 190
2 653 Kč
3 790 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN PERUN PRO 2023/24

SPORTEN PERUN PRO 2023/24

skladem
délka 166, délka 174, délka 182, délka 190, délka 198
3 038 Kč
4 340 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN PERUN PRO SKIN 2023/24

SPORTEN PERUN PRO SKIN 2023/24

skladem
délka 166MH, délka 166SM, délka 174MH, délka 174SM, délka 182MH, délka 182SM, délka 190MH, délka 190SM, délka 198MH, délka 198SM
3 808 Kč
5 440 Kč ⓘ
Vybrat
akcePha 9
Extra slevy pro registrované
SPORTEN PERUN PRO W 2023/24

SPORTEN PERUN PRO W 2023/24

skladem
délka 166, délka 174, délka 182, délka 190
3 038 Kč
4 340 Kč ⓘ
Vybrat

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně

Prodejna Praha

více

Zvýhodnění pro registrované zákazníky

více