Jak namazat běžky = vše o mazání běžeckých lyží

Jak namazat běžky = vše o mazání běžeckých lyží

Pro někoho je mazání běžeckých lyží zábava, pro většinu spíše nutné zlo. Ať už patříte mezi ty, kteří se chtějí v mazání lyží ještě více zdokonalit, nebo mezi ty, kteří o mazání běžek neví vůbec nic, může být pro vás náš článek inspirující. Možná naše tipy využijete ještě tuto sezónu, případně můžete naskočit s novými poznatky do té nadcházející.

Typ lyže

Každý typ lyže potřebuje rozdílnou péči. Základem však je udržovat skluznici čistou a používat na ni vhodné vosky. Co si pod vhodným voskem představit?

 • Na skluznou část lyže používat zásadně skluzné vosky.
 • Do komory používat zásadně stoupací vosky.
 • Na skiny používat zásadně přípravky určené pro skin běžky.
 • Na šupiny používat přípravky pro ně určené, proti namrzání.
 • Na běžky s mikrokontaktem používejte také přípravky proti namrzání skluznice.
 • Combi lyže udržujeme jako klasické lyže.

 

Skatové lyže

Na povrchu celé délky lyže je hladká skluznice. Cílem správného mazání je docílit maximálního skluzu lyže. Vhodnými vosky jsou tzv. parafíny. Jde o tuhé skluzné vosky, které zajišťují, aby lyže dobře klouzala po sněhu. Tuhé skluzné vosky je potřeba zažehlovat žehličkou, následně strhávat škrabkou a na závěr kartáčovat. Podrobný postup, jak namazat běžecké lyže najdete ve videu při parafínování běžek se skinem.

 

Alternativou jsou tekuté skluzné vosky, tzv. liquidy. Při aplikaci liquidů nepotřebujete žehličku ani kopyto. Skluznici stačí po zaschnutí liquidu lehce překartáčovat. Můžete si prohlédnout video, kde je názorně předvedena aplikace liquidu na běžkách se skinem.


Stejnou péči potřebují také sjezdové lyže. Kromě aplikace skluzných vosků však musíte pravidelně ostřih i hrany lyží. V naší nabídce najdete všechny potřebné servisní nástroje a pilníky.


Klasické lyže

Klasické lyže slouží pro klasickou techniku (střídavý běh, soupažný běh). Klasická technika se vyznačuje rovnoběžným postavením obou lyží v průběhu skluzu i odrazu. Pro odraz je potřeba vymezit střední část lyže. Do tzv. stoupací komory se mažou odrazové vosky.

Jak správně změřit stoupací komoru? Tomuto tématu se budeme věnovat někdy příště. Prozatím nás stačí kontaktovat a komoru vám pomůžeme změřit v naší prodejně.

Odrazová zóna se u turistických lyží pohybuje přibližně mezi 65-75 centimetry.


Mazání klasiček může být někdy docela alchymie. Jde o to, aby lyže v kopci dobře stoupala (byl jistý odraz) a zároveň nedrhla (zbytečně by brzdila). Celý princip mazání běžek tkví v tom, co nejlépe přizpůsobit neměnný povrch skluznice za pomoci vosků krystalům sněhu, které své vlastnosti mění v závislosti na počasí.

Základními potřebami pro mazání, kromě samotných vosků, jsou:

 1. Korek, ideálně syntetický,
 2. stěrka na vosk,
 3. smývač,
 4. žehlička,
 5. plexi škrabka,
 6. kartáč combi nebo lépe jeden bronzový a jeden nylonový.

Doporučujeme také:

 • Profil, na kterém se vám budou parafíny dobře zažehlovat a strhávat.
 • Fiberlene utěrku - lepší než hadr či toaletní papír.

 

Základní pravidla při mazání klasických lyží

 1. Správně zvolená tvrdost lyže a délka stoupací komory. Obecně je délka komory pro tuhé odrazové vosky kratší, pro klistry delší. Pro tuhé vosky jsou lepší volbou měkčí lyže, které vám umožní snadnější odraz. Pro klistry jsou vhodnější tvrdší lyže.
 2. Před samotným parafínováním je nutné řádné očistění lyží smývacím roztokem. Na skluznou část doporučujeme smývač s obsahem fluoru, na očištění odrazového vosku stačí obyčejný smývač.
 3. Poté následuje příprava skluzné části lyží. Od kartáčování, přes zažehlení parafínu, jeho stržení, až po finální vykartáčování skluznice. Jak voskovat skluznou část lyže už víte. Je to stejné jako u skatových běžek, viz předchozí odstavec. Vynecháte pouze stoupací komoru.
 4. Následuje zdrsnění stoupací komory smirkem. Dojde tím k odmaštění mazací zóny, a zdrsnění zajistí to, že vosky budou v komoře lépe držet a nebudou se tak rychle sjíždět. Použít můžete např. kombinovaný syntetický korek se smirkem.
 5. Poté z povrchu lyže setřete ještě zbytky skluznice např. fiberlene utěrkou.
 6. Následuje aplikace tuhých stoupacích vosků nebo klistrů.

Tuhé stoupací vosky

Pokud se pohybuje teplota v mínusových hodnotách nebo kolem nuly, používají se stoupací tuhé vosky. Ve většině podmínek je dobré nanést na lyži vrstvu tzv. podkladového vosku (VG30, VG35). Tuto vrstvu následně zažehlíme, necháme vychladnout a rozkorkujeme. Poté můžeme nanést ještě vrstvu modrého vosku (V030), znovu zažehlit a po vychladnutí řádně rozkorkovat. Na tyto dvě vrstvy už můžeme aplikovat vosk zvolený do aktuálních podmínek. Nanášíme pouze slabé vrstvy, které vždy pořádně rozkorkujeme. Počet vrstev závisí na tvrdosti lyží a vlastní zkušenosti či pocitu. Lepší je začít s méně vrstvami a domazávat. Aplikuje se přibližně 4-8 tenkých vrstev.

 • Než se rozhodneme přejít na měkčí vosk, protože námi zvolený nestoupá (lyže podkluzují), zkusíme nejprve přidat další dvě vrstvy původně zvoleného tvrdšího vosku.
 • Základový vosk nemusíme mazat v případě, že je čerstvý prašan a není tedy riziko, že bychom si vosk ze skluznice rychle sjeli.

 

 

Klistry


Pokud je teplota kolem nuly a nad nulou, je vhodné použití klistrů. Doporučujeme vám použití základového klistru za všech podmínek. Použít můžeme buď klasický zelený klistr (KX20), který roztavíme buď horkovzdušnou pistolí nebo zažehlíme, případně můžeme zvolit pohodlnější aplikaci základového klistru ve spreji (KB20). Další klistr se díky zelenému základu lépe spojí se skluznicí a ani měkčí varianta se nebude tak rychle sjíždět. Vrstva základového klistru se musí nechat opravdu pořádně zchladnout, aby se nemíchala s dalšími nanášenými vrstvami. Na lyži pak můžeme nanést kombinaci až tří různých klistrů. Vždy je však potřeba je řádné rozetřít a vytvořit velmi tenkou souvislou vrstvu. Klistry se nejlépe roztírají rukou nebo prstem.

 

 • Pokud nechcete být od mazání běžek klistrem zapatlaní, můžete si pořídit speciální kartáč na klistry, připomínající štětec.
 • Pokud se nám dostane klistr do žlábku, je vhodné ho palcem setřít.

 


Na volbu vhodného vosku či klistru má vliv jak teplota sněhu, tak i jeho kvalita. Toto obsáhlé téma si pro vás schováme do samostatného článku někdy příště. Prozatím se můžete inspirovat v již dříve publikovaném článku: www.sporticus.cz/stoupaci-vosky

 

Běžky se skinem

Běžky s mohérovými pásy jsou skvělou volby pro ty z vás, co se nechtějí s mazáním klasických běžek zabývat a chtějí mít tutový odraz a dobrý skluz za většiny podmínek. Skinům jsme věnovali speciální článek Proč pořídit skin lyže, ve kterém se dozvíte vše podstatné také o tom, jak je namazat.

Skluznou část lyže je potřeba pravidelně parafínovat.

Pro ošetření mohérového pásu existují dva základní přípravky - Skin Care a Skin Cleaner.

 

Běžky se šupinami

Lyže se šupinami jsou skvělou volbou pro rekreační lyžaře, kterým tolik nezáleží na tom, za jak dlouho určitou trasu zdolají. Šupiny slouží především pro jistotu odrazu. Běžky se šupinami nesmekají. Nemusíte tedy řešit správnou mázu. Ano, z kopce vám nepojedou tak rychle jako lyže s hladkou skluznicí a navíc budete i slyšet, ale jistota odrazu vám za to stojí.

Lyže se šupinami jsou také skvělou volbou pro děti, které se na běžkách teprve učí, a nemají tedy dokonalou techniku odrazu.

Jak namazat lyže se šupinami?

Mazání běžeckých lyží se šupinami je jednoduché. Stačí vám dva základní přípravky - jeden čistící a jeden proti namrzání.

Po každém lyžování vyčistěte celou skluznici obyčejným smývačem.
Před každou jízdou aplikujte na celou délku lyže přípravek proti namrzání, tzv. schuppen spray.

 

Běžky s mikrokontaktem

Ptáte se, jak mazat mikra, známá také jako Zero lyže? Běžky s mikrem jsou určené pro klasickou techniku a fungují výborně při teplotách kolem nuly, kdy jsou dokonce rychlejší než lyže namazané stoupacím voskem. Ve stoupací komoře mají mikrokontaktní skluznici, na kterou se nepoužívají žádné stoupací vosky. Je potřeba ji však zdrsnit speciálními smirkovými papíry.

Tento druh skluznice se ošetřuje pouze speciálními přípravky proti namrzání, existuje varianta s fluorem a bez fluoru.

 

Combi běžky

O kombinované běžky (používané na klasiku i skate) je potřeba se starat jako o běžky na klasiku. Tzn. určit si stoupací komoru, parafínovat pouze skluzné části lyže a prostřední část buď mazat stoupacími vosky nebo nechat jen tak. Pokud byste prostřední část lyže také naparafínovali, stoupací vosk by vám tam příště hůře držel. Rychleji by se vám sjížděl.

Shrnutí

Při mazání běžek byste se měli řídit několika zásadami:

 • Udržujte lyže čisté. Čisté lyže jedou lépe a tolik se neničí.
 • Používejte vhodné přípravky na daný typ lyže.
 • Volte vhodné vosky do aktuálních sněhových podmínek.


Na eshopu Sporticus naleznete nejen různé typy běžek, ale hlavně velmi široký výběr vosků a servisních doplňků, který jinde nenajdete.

V případě dotazů nás kontaktujte prostřednictvím emailu či telefonu.

Datum vydání: 19. března 2021

Pha 9
SWIX korok syntetický

SWIX korok syntetický

> 10 ks
skladom
4,50 €
5,20 € ⓘ
Kúpiť
Pha 9
SWIX škrabka 3 mm T0823D

SWIX škrabka 3 mm T0823D

> 10 ks
skladom
5,10 €
6,00 € ⓘ
Kúpiť
Pha 9
SWIX U60 60 g

SWIX U60 60 g

> 10 ks
skladom
6,20 €
7,30 € ⓘ
Kúpiť
Pha 9
SWIX V05 45 g

SWIX V05 45 g

> 5 ks
skladom
7,90 €
10,50 € ⓘ
Kúpiť
Pha 9
SWIX Baso Cleaner sprej 150 ml I62

SWIX Baso Cleaner sprej 150 ml I62

> 10 ks
skladom
10,00 €
11,70 € ⓘ
Kúpiť
akcePha 9
SWIX N20 SKIN IMPREGNATION 80 ml

SWIX N20 SKIN IMPREGNATION 80 ml

> 10 ks
skladom
15,00 €
21,40 € ⓘ
Kúpiť
akcePha 9
SWIX KN33 55 g

SWIX KN33 55 g

> 10 ks
skladom
22,10 €
31,60 € ⓘ
Kúpiť
akcePha 9
SWIX kefa bronz stredný T0162B

SWIX kefa bronz stredný T0162B

> 10 ks
skladom
25,50 €
36,40 € ⓘ
Kúpiť

Další články v poradně

Zobrazit všechny články v poradně

Prodejna Praha

více

Zvýhodnění pro registrované zákazníky

více