JAK SI VYBRAT HOLE NA BĚŽKY

 

Při výběru lyžařské hole je zásadní množství a druh dané lyžařské aktivity.
Důležitými faktory jsou hmotnost, pevnost, odolnost, vyvážení a pohodlí hole.
Jakékoli rozhodnutí bude vždy záviset na zvážení typu hole, poutka, talířku a rukojeti.
SWIX zaručuje tu nejvyšší kvalitu napříč celým svým sortimentem.

Který talířek odpovídá nejlépe mým potřebám?

Pokud lyžujete převážně na upravených trasách, pak vám doporučujeme malé, asymetrické talířky. Malé talířky jsou lehké a dodávají holi lehčí pocit a rychlost při kyvadlovém pohybu, přičemž poskytují solidní oporu na upraveném sněhu. Nevýhodou malých talířku je jejich snadná penetrace skrz měkký sníh.

Talířek Force (dostupný ve 3 velikostech) a obě velikosti talířků 97 racing (93 S, 94 S) jsou velmi dobré na lyžování na upravených trasách.

 

Pokud rádi lyžujete v čerstvém sněhu a mimo upravené trasy, pak doporučujeme velké asymetrické talířky, které zaručují dobrou oporu. Velké talířky jsou těžší a poněkud zpomalí rychlost kyvadlového pohybu hole.

Doporučujeme turistický talířek Tour RDTR400N, který se hodí i na upravené trasy.

 

Pokud potřebujete hole na lyžování převážně mimo upravené trasy, na volném sněhu či při různých sněhových podmínkách, pak doporučujeme velké talířky.

Kožené talířky poskytují dobrou oporu při různých sněhových podmínkách od hlubokého nebo hrubozrnného sněhu až po krustovitý sníh.

Levnější variantou je velký plastový talířek. Všeobecně se tento typ talířku nedoporučuje na lyžování v upravených trasách. Plastový talířek bude příliš tuhý a bude odrážet bodec hole od povrchu, čímž nebudou hole během lyžování poskytovat dostatečnou oporu.

 

Talířky SWIX Triac® – TBS

TBS je patentovaný systém vyměnitelných talířků, který umožňuje uživateli vyměnit talířek během několika vteřin. Tento systém nevyžaduje lepení a uživatel tak snadno a rychle přizpůsobí své hole sněhovým podmínkám. Jednoduše se odšroubuje stahovací kroužek, vymění talířek a opět utáhne.

Kromě talířků pro různé sněhové podmínky jsme rovněž vyvinuli bodec k holím na kolečkové lyže. Díky systému TBS je velmi snadné vyměnit bodec, například při jízdě po asfaltu.

Doporučení použití různých typů talířků:

Swix Carbon Leaf se hodí do normálních podmínek a Swix Carbon Paw na měkčí sníh. Velký talířek Swix 97 pokrývá široký rozsah sněhových podmínek od normálního po velmi měkký sníh. Na opravdu tvrdý sníh doporučujeme superlehký Carbon Claw s nejnižší hmotností ze všech tří talířků.

Všechny talířky lze koupit samostatně. K dispozici jsou i sady SWIX Pendulum Basket Kit nebo SWIX Carbon, Standard.

Která hůl nejlépe vyhovuje vašim požadavkům?

Při výběru lyžařské hole je zásadní množství a druh dané lyžařské aktivity. Nejdůležitějšími faktory jsou pevnost, hmotnost a odolnost. Hmotnost ovlivňuje vyvážení hole – lehčí hůl znamená lepší kyvadlový pohyb hole při švihu.

Kompozitové hole

Nejlehčí hole jsou vyráběny ze 100% karbonového vlákna. Nevýhodou holí vyrobených z extrémně lehkých kompozitových materiálů je jejich nízká odolnost vůči poškození nárazy ostrými předměty.

Pro závody na vysoké úrovni doporučujeme hole SWIX Triac 3.0 nebo nové SWIX Quantum 1, které jsou navrženy s použitím karbonových vláken, která zaručují vysokou pevnost (tzv. High Modulus Carbon Fiber). Hmotnost, pevnost a vyvážení jsou u kompozitových holí naprosto optimální.

Hole Quantum 2 jsou o něco těžší než SWIX Triac 3.0 a SWIX Quantum 1, avšak zase odolnější proti nárazům.

Nové Quantum 3 mají stejnou odolnost proti nárazu a k tomu i stejně výbornou pevnost a vyvážení při kyvadlovém pohybu hole. Jedinou nevýhodou je nepatrně vyšší váha. Částečným nahrazením karbonových vláken skelnými vlákny byla výrazně zvýšena odolnost hole, ale zároveň se zvýšila i hmotnost.

Přestože jsou hole Quantum 4, Quantum 5 a Quantum 6 velmi pevné a odolné, vyšší hmotnost redukuje jejich vyvážení oproti holím SWIX Triac 3.0, SWIX Quantum 1 a SWIX Quantum 2. Právě z tohoto důvodu jsou vhodné pro výkonnostní lyžaře, amatérské závodníky a hromadné stary spíše než pro profesionální lyžaře a elitní závodníky.

Hliníkové hole

Jakmile obsah skelných vláken v kompozitové holi dosáhne úrovně 60%, je již hmotnost tak vysoká, že je lepší alternativou hůl z hliníku. Hliník je pevnější, lehčí a odolnější než kompozitové hole s vysokým obsahem skelných vláken.

Doporučenými alternativami jsou AluLite, Mountain a Elite, což jsou hole ze zesíleného hliníku. Přestože jsou tyto hole výrazně levnější, vyšší hmotnost se odráží na vyvážení kyvadlového pohybu hole.

Jaký typ rukojeti a poutka si mám vybrat?

Výběr rukojeti je v první řadě otázka pohodlí. Měkké rukojeti jsou příjemnější než tvrdé jednosložkové plastové rukojeti, zatímco rukojeti s přírodním korkem působí teplejším dojmem než rukojeti plastové.

SWIX nabízí dvě základní skupiny rukojetí: rukojeti PC využívající vícero odlišných materiálů a turistické rukojeti, které jsou jednodušší, vyrobené z plastů.

Rukojeti SWIX PC jsou k dispozici ve třech verzích:

• Měkká část rukojeti z gumy se pohodlně drží a je vysoce odolná. (PC)
• Korkem plněná termoplastická část rukojeti nabízí dobré izolační vlastnosti a vysokou trvanlivost. (PUC)
• Rukojeť ze 100% přírodního korku – vynikající izolační vlastnosti a nízká hmotnost, avšak s nižší odolností, než předchozí dvě verze. (PCC, TCS)

 

Systém SWIX Just Click je založen na rukojetích PC a je k dispozici ze tří stejných materiálů:

• Měkká část rukojeti z gumy se pohodlně drží a je vysoce odolná.
• Korkem plněná termoplastická část rukojeti nabízí dobré izolační vlastnosti a vysokou trvanlivost. (PUC)
• Rukojeť ze 100% přírodního korku – vynikající izolační vlastnosti a nízká hmotnost, avšak s nižší odolností, než předchozí dvě verze. (PCC)

 

Turistické rukojeti dodávané na ekonomických modelech jsou praktické, ale nejsou tak pohodlné jako rukojeti PC. Složitější poutka jako Pro Fit, Comfort a BIA se s těmito rukojeťmi nedají kombinovat.

Poutka

Lyžaři na úrovni Světových pohárů využívají profesionální poutka navržená obdobně jako rukavice již mnoho let. Díky používání těchto poutek většina lyžařů dosahuje ještě lepší výkony. Pro běžecké lyžování na upravených trasách doporučujeme stejná poutka, která jsou používána na okruzích Světových pohárů.

SWIX Triac Connection system - TCS

SWIX Triac Connection System TCS byl původně vyvinut speciálně pro hole řady Triac 3.0, ale nyní je nabízen jako řešení i u jiných kolekcí. Koncept spočívá ve výběru optimální délky vaší hole a poté i konkrétního poutka.

Můžete si vybrat z následujících typů:

SWIX Triac 3.0: Poutko bez kompromisů
SWIX Triac 3.0 X-fit: Oblíbený mezi biatlonisty
SWIX Triac 3.0 flex: Více místa mezi palcem a ukazováčkem umožňuje lepší pohyblivost
SWIX TCS Profit: Pro Fit střih pro TBS system.

 

SWIX X-Fit

Design tohoto poutka byl vyvinut ve spolupráci se špičkovými závodníky a biatlonisty světových pohárů, avšak jeho využití má mnohem širší záběr! Poutko je vysoce funkční, avšak zároveň se velmi snadno navléká a svléká! Poutko je rovněž vhodné pro začátečníky a pomáhá zafixovat si správnou lyžařskou techniku. SWIX X-fit je chráněno patentem.


 

SWIX Profit 3D

Design poutka byl navržen ve spolupráci se závodníky světových poháru. Poutko se skládá z 3D síťoviny se silnou vnější vrstvou z nylonu. Tato kombinace umožňuje efektivní přenos energie při používání za maximálního pohodlí.

Levnější modely nabízejí jednodušší přímá či tvarovaná poutka. I když tato poutka neposkytují stejnou úroveň pohodlí a výkonnosti, jsou ideální pro začátečníky či na kratší trasy. Pokud však lyžujete často, doporučujeme investovat do kvalitnějších poutek. (RDBC, RDSRBIA, RDSR2412)

Jakou zvolit délku holí?

Doporučujeme mít samostatně hole určené na klasickou techniku lyžování a delší hole pak na bruslení. Délku holí odpovídající konkrétní výšce postavy sportovce najdete níže v tabulce.

 

 

 

 

Prodejna Praha

více

Zvýhodnění pro registrované zákazníky

více

Poradna

Mohérové pásy na běžky a jejich výměna

Mohérové pásy na běžky a jejich výměna

Máte běžky s mohérovým stoupacím pásem a zajímá vás, jak dlouho vydrží, jestli se dá vyměnit a kde vám to udělají? To jsou dobré otázky – pojďme si je zodpovědět. Výměna skin pásků O výhodách běžek se skinem a o tom, jak...

Jak dlouhé hůlky na běžky

Jak dlouhé hůlky na běžky

Pokud vybíráte vybavení na běžecké lyžování, rozhodně byste neměli podcenit výběr vhodné délky hůlek. Délka holí může mít výrazný vliv (pozitivní i negativní) na celkové dojmy a pocity z jízdy. Víte, jaká je správná délka...

Jak vybrat běžky pro děti

Jak vybrat běžky pro děti

Dorůstá vaše dítě do věku, kdy už si říkáte, že by s vámi mohlo vyrazit do bílé stopy? Víte, jaký je vhodný věk dítěte pro učení se na běžkách? Jak s dětmi začít, aby je běžkování bavilo? Jak důležitá je výbava a na co...

Jak vybrat běžecké boty do různých terénů

Jak vybrat běžecké boty do různých terénů

Nemáte svého favorita mezi širokou nabídkou obuvi do terénu? Pak vám třeba pomůže tento článek a necháte se inspirovat některými z českých špičkových orientačních běžců. V jakých botách trénují? Jaké jsou jejich oblíbené? Ve...

Mapa a vrstevnice jako její hlavní součást

Mapa a vrstevnice jako její hlavní součást

Pochopení vrstevnic je jednou z nejnáročnějších mapových schopností. Souvisí velmi úzce se schopností abstraktního myšlení. Ale i to se dá trénovat. My vám ukážeme několik způsobů, jak na to. Mapa Existuje spousta map sloužících...

Práce s buzolou

Práce s buzolou

Orientační běh je sport, který není náročný na materiál. Kromě sportovního oblečení a obuvi do terénu potřebujete pouze čip pro záznam průběhu kontrolami a buzolu, která vám výrazně usnadní orientaci. V tomto článku vám...

Zaletnění lyží

Zaletnění lyží

Letošní zimní sezóna byla povedená, co myslíte? Díky běžkám jste se jistě podívali na spoustu krásných míst. Ať už jste jezdili převážně na skatových lyžích, klasických nebo běžkách se skinem, určitě jste se o ně dobře...

Jak namazat běžky = vše o mazání běžeckých lyží

Jak namazat běžky = vše o mazání běžeckých lyží

Pro někoho je mazání běžeckých lyží zábava, pro většinu spíše nutné zlo. Ať už patříte mezi ty, kteří se chtějí v mazání lyží ještě více zdokonalit, nebo mezi ty, kteří o mazání běžek neví vůbec nic, může být pro...

Proč pořídit skin lyže

Proč pořídit skin lyže

Běžky se skinem se staly hitem posledních let. Proč to tak je? Co vše potřebujete vědět o tzn. skinech? Jaké jsou výhody a nevýhody skinů? Poradíme vám, jak se o běžky s mohérovými pásy starat, abyste si jízdu na nich co nejvíce užili...

Jak se obléct na běžky

Jak se obléct na běžky

Tuhle otázku si klade každý, než vyrazí na běžky. Nenechte si zkazit výlet či trénink na běžkách tím, že podceníte výběr oblečení. Počasí se na horách může ve vteřině změnit, ale vás by to nemělo nijak překvapit. Jak se...

Jak vybrat běžky

Jak vybrat běžky

Běžecké lyžování je oblíbeným zimním sportem napříč všemi věkovými skupinami. Zimní krajina je obdivuhodná a o jejím blahodárném vlivu na naši psychickou pohodu určitě není pochyb. Než se však vydáte do běžecké stopy, měli...

Délka běžek je klíčová. Jak dlouhé běžky vybrat?

Délka běžek je klíčová. Jak dlouhé běžky vybrat?

Pohyb na běžkách si nejvíce užijete, pokud budete mít tu správnou výbavu. V tomto článku se dočtete, jak mají být dlouhé běžky. Víte, v čem můžete při výběru udělat chybu? Na co je dobré si dát pozor? Co rozhoduje při výběru...

Jak důležitá je výživa pro sportovce?

Jak důležitá je výživa pro sportovce?

Mnoho sportovců se snaží o zvýšení výkonnosti, o co nejlepší výsledky v závodech, ale často zapomínají, nebo třeba jen neznají, základy výživy ve sportu. Sportovní výživa je velmi obsáhlé téma, které v tomto článku zdaleka...

Jak vybrat boty na běžky - NNN, SNS

Jak vybrat boty na běžky - NNN, SNS

Vybíráte novou výbavu na běžky a nejste si jistí vhodným modelem boty? Kromě běžeckého stylu si musíte dávat pozor také na typ podrážky. Existuje totiž více systémů vázání, které nejsou navzájem kompatibilní. Typ vázání Pokud...